Yunanistan Vizesi Başvurusu

Yunanistan Vizesi Basvurusu

Turizm, kültürel ya da ticari amaca yönelik olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından yoğun şekilde ziyaret edilen Yunanistan’a seyahat için öncelikle vize işlemlerinin tamamlanması gerekiyor. Detaylı aşamaları barındıran Yunanistan vizesi alma sürecinde yapılması gerekenleri iyi bilmek ve eksiksiz şekilde yerine getirmek büyük önem taşımaktadır. Ülkeye gitmek isteyenler, Yunanistan’da 90 günden kısa kalışlar için Schengen Vizesi, daha uzun seyahatler içinse Ulusal Vize almak durumundadır.

Yunanistan Konsoloslukları, Yunanistan vize başvuru sahiplerine süreçte kolaylık sağlamak adına başvuru alma işlemlerini Vize Merkezi’ne vermiştir. Yani başvuru yapacak olanlar müracatlarını Vize Merkezi’ne yaparak Yunanistan vize alma sürecini kolaylaştırabilirler.

Yunanistan Vize Türleri

Yunanistan vize türleri seyahat amaçlarına göre farklılık gösterir. Ülkeye seyahat için alınacak vize türü bir tane değildir. Hangi vize türüne başvuru yapılacağı, kişilerin ziyaret amacına göre belirlenir. Bu nedenle doğru adım atmak, uygun vize türünü belirleyerek yasal prosedürleri yerine getirmek önemlidir.

Yunanistan’a gezip görme, tatil amaçlı gezi yapacakların turistik vize başvuru yapması gerekiyor. Herhangi bir toplantı ya da seminere katılım sağlayacak olanların ise alması gereken Yunanistan vizesi türü ticari vizedir. Her bir vize türü, kişilerin ülkeyi ziyaret etme nedenine uygun şekilde istenen prosedürleri yerine getirmesi kaydıyla verilir.

Yunanistan Vize Başvurusu

Yunanistan vize başvuru süreci, kişilerin ülkeye neden gittiğinin belirlenmesiyle başlar. Turistik, ticari, ziyaret ya da başka bir amaca yönelik olarak ziyaret sebebi belirlendikten sonra başvuru süreci resmi olarak başlatılır. Çünkü hazırlanması gereken evraklar, kişilerin ziyaret amacına göre belirlenir. Yunanistan vize başvurusu konsolosluklara doğrudan iletilememektedir. Bunun için Vize Merkezi yetkilidir. Kişiler öncelikle başvuru formunu doldurur sonrasında gerekli evrakların içinde bulunduğu başvuru dosyasıyla birlikte Vize Merkezi’ne teslim eder. Bunun için yetkili temsilcilikten önceden randevu alınması gerekmektedir.

Yunanistan Vizesi İçin Gereken Evrakları

Yunanistan vizesi için hazırlanması gereken evraklar her vize türü için değişiklik göstermektedir. Yetkili kurumlar tarafından pasaport, başvuru formu ve biometrik fotoğraf gibi bazı temel evraklar haricinde her vize türü için ek evraklar hazırlanması talep edilir. Konsolosluğa sunulacak evraklar, kişilerin seyahat amacı ve mesleğine göre belirlenmektedir. İş nedeniyle Yunanistan’a gidecek olanlardan çeşitli belgelerle bunu kanıtlaması istenir. Eğitim ya da aile ziyareti içinse ülkeden davetiye alınması talep edilir.

Yunanistan vizesi için istenen belgelerin istenen şekilde hazırlanması gerekiyor. Ayrıca bazı evrakların yetkili merciler tarafından imzalanması şartı da vardır. Burada en önemli nokta; hazırlanan evrakların içeriğinin seyahat nedenine göre doğru ve eksiksiz içerikte olmasıdır. Çünkü başvurunun olumlu sonuçlanması bu hususa bağlıdır. Eğer evraklar uygun vize türü seçilerek doğru şekilde hazırlanırsa, konsolosluk değerlendirme sürecinde kişiyle ilgili doğru karar verecektir.

Yunanistan Vize Ücreti

Yunanistan’a gitmek için vize başvurusu yapacak olanlar vize başvuru harcını ödemekle yükümlüdür. Ödenmesi gereken ücret, konsolosluk tarafından her sene güncel olarak belirlenmektedir. Yunanistan vize başvurusu için belirlenen güncel ücretin yatırılması ve dekontun da evraklar arasına eklenmesi gerekmektedir.

Yunanistan vize ücretleri alınacak vizenin türü ve seyahat süresine göre değişir. Vize türleri nasıl farklıysa, ödenecek ücretler de değişiklik göstermektedir. Vize için hazırlanması gereken evraklar ve ücretler hakkında detaylı bilgiyi, sürecin her aşamasında profesyonel destek sağlayacak olan Vize Merkezi’nden alabilirsiniz.

Yunanistan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Yunanistan vizesi tüm evraklar doğru hazırlanırsa 7-10 iş günü içinde sonuçlanır. Ancak bazı aksiliklerin çıkma ihtimali göz önünde bulundurularak başvurunun 15-20 gün öncesinden yapılması tavsiye edilmektedir.

Seyahat nedenine göre evraklar doğru olarak hazırlanıp seyahat tarihinden en az 25 gün önce başvuru yapılırsa, Yunanistan vize başvurusunu bir hafta gibi kısa bir sürede olumlu şekilde sonuçlanır.

GENEL

Anız Yakmanın Zararları

Anız yakmanın zararları hakkında bilmeniz gereken her şey! Anız yakmanın çevreye ve insan sağlığına olan olumsuz etkilerini öğrenin. Tarımsal uygulamalarda anız yakmanın zararlarından nasıl kaçınabilirsiniz? […]

GENEL

YKS Tercihleri ve Sonuçları

YKS tercihleri ve sonuçları konulu içerikte, üniversite sınavı tercih süreci ve sonuçlarının detaylı incelenmesi. Hangi bölümü seçmeliyim? YKS sonuçları nasıl değerlendirilmeli? Tüm bu soruların cevapları bu içeriğimizde. […]

GENEL

Muharrem Ayı ve Önemi

Muharrem ayı, İslam takviminde önemli bir yere sahiptir. Aşure gününe denk gelen bu ay, oruç tutmanın ve ibadetlerin arttığı kutsal bir dönemi simgeler. Muharrem ayı, Hz. Hüseyin’in şehit edilişini de anma ve matem ayı olarak da bilinir. […]

GENEL

Adli Tatil Tarihi ve Süresi

Adli tatil, Türk hukukunda yargı ve adli personelin dinlenme ve tatil yapma hakkını düzenleyen bir kavramdır. Adli tatil tarihi ve süresi, yargı kararları ve adalet hizmetlerindeki aksamaları en aza indirmeyi amaçlar. […]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*